X
 • چکیده
 • کلیدواژه ها
 • مقالات مرتبط
 • فایل مقاله

چکیده

پژوهش حاضر با هدف بررسی پیامدها و خطرات ازدواج سفید تدوین گردیده است. ازدواج سفید نوعی رابطه عاطفی- جنسی بین زن و مرد بدون صیغه عقد نکاح است که تأثیرپذیری از امکانات ارتباطی نوین، پذیرش آموزه‌های فمینیسمی، اومانیسم، گسترش روابط دختر و پسر، مشکلات اقتصادی و عدم مسؤلیت پذیری تأثیر بسیاری در ظهور و بروز آن دارد.

از دست دادن امنیت و آرامش روانی، احساس از دست دادن شرافت، دوری از معنویت و نیز محرومیت از فواید ازدواج پاک از جمله آسیب‌های فردی ازدواج سفید است که در سطح خانواده و جامعه خطراتی از قبیل افول ازدواج، فروپاشی نهاد خانواده، عدم تربیت نسلی پاک، هنجارشکنی دینی، سقط جنین و تنزّل جایگاه زن و کاهش جمعیت را در پی دارد.

این پژوهش، پژوهشی توصیفی-تحلیلی بوده که به روش کتابخانه‌ای انجام شده است.

---------------------------------------------------------------------

*اعظم رحمت آبادی: مدرس و عضو هیئت علمی مؤسسه علمی- تحقیقی مکتب نرجس علیها السلام مشهد.

**الهام کاریزی: طلبه سطح سه مؤسسه علمی- تحقیقی مکتب نرجس علیها السلام مشهد.

 • چکیده
 • کلیدواژه ها
 • مقالات مرتبط
 • فایل مقاله

چکیده

نهج البلاغه کتابی روشنگر و یادگاری از مولای متّقیان برای جامعه مسلمانان می‌باشد که راهکار زندگی صحیح برای موفّقیت در دنیا و آخرت در آن بیان شده است. در این کتاب پر ارزش عوامل تحکیم خانواده به صورت غیر مستقیم بیان شده است. یکی از عوامل مؤثّر در تحکیم خانواده، بحث مدیریت اقتصادی است که در این نوشتار به دو موضوع قناعت و عوامل جذب روزی پرداخته شده است. قناعت با ایجاد شادکامی، عزّت و الگو شدن، ضمن کاستن از فشار روانی فقر، فرصت مدیریت بهینه را می‌دهد و عوامل جذب روزی چون پرداخت صدقه واجب و مستحب، تقوا، توجّه به اصل تشکّر باعث بهره‌مندی از زوایای پنهان در تحصیل آرامش و روزی حلال می‌گردد. این مقاله به روش کتابخانه‌ای و با تأکید بر نهج‌البلاغه به موضوع کنترل امور اقتصادی خانواده و در نتیجه تحکیم آن پرداخته است.

---------------------------------------------------------------------

*وجیهه اکرمی: کارشناس ارشد و مشاور دانشگاه فردوسی در نهاد رهبری.

 • چکیده
 • کلیدواژه ها
 • مقالات مرتبط
 • فایل مقاله

چکیده

در تاریخ 96/9/14 نشست علمی در حوزه فقه زنان با حضور بانوی مجتهده سرکار خانم صفاتی و سرکار خانم دکتر میرخانی استادیار دانشگاه تربیت مدرّس و جمعی از مدیران و اساتید مدارس علمیه و طلّاب سطح سه در مؤسسه علمی-تحقیقی مکتب نرجس علیها السلام مشهد برگزار شد. دبیری این نشست را سرکار خانم روشن، عضو هیئت علمی مؤسسه علمی-تحقیقی مکتب نرجس علیها السلام بر عهده داشتند. آن چه در ادامه می‌آید گزارشی از این نشست علمی با موضوعات «کودک همسری» و «لغو قانون اجازه همسر جهت خروج از کشور برای نخبگان» است.

 • چکیده
 • کلیدواژه ها
 • مقالات مرتبط
 • فایل مقاله

نقد و بررسي كتاب السياسة الحسينية

چکیده

از جمله شبهه‌های اعتقادی درباره قیام عاشورا، شبهه بر علم امام حسین علیه السلام است. به این بیان که اگر امام علیه السلام از سرانجام قیام و شهادتش و اسارت خانواده و زنان همراه، آگاه بود پس با این قیام خود و خانواده را در معرض قتل و بی‌حرمتی قرار داده که هیچ مزیّت و حسن عقلی ندارد.

پسر علّامه‌ محمد حسين‌کاشف الغطاء پاسخ‌هايي را مي‌دهد که پدر، آن‌ها را تکمیل کرده و مجموعاً در کتاب «السياسة الحسينية» گردآمده‌اند. با وجود این‌که علّامه‌ در دادن پاسخ قانع‌کننده‌ای کوشیده امّا به نظر می‌رسد از اصل شبهه که نفی علم امام است دور شده باشد. همچنین وی در بیان فلسفه اقدامات امام به جای بررسی متون تاریخی، به حدسیات خود اکتفا کرده است.

در این مقاله پس از بررسی کتاب، پاسخ‌های علّامه بررسی و نقد شده سپس با مراجعه به کتب روایی و تاریخی پاسخ مناسب داده شده است.

---------------------------------------------------------------------

*مائده رضایی: طلبه درس خارج فقه و اصول مؤسسه علمی- تحقیقی مکتب نرجس علیها السلام و دکتری تفسیر تطبیقی جامعةالمصطفی العالمیة واحد مشهد.

 • چکیده
 • کلیدواژه ها
 • مقالات مرتبط
 • فایل مقاله

چکیده

قرآن کریم از امّت اسلامی به عنوان امّت برتر؛ امّتی که خیر امم است و از جهت شیوه زندگی انسانی باید الگو و سرمشق برای دیگر امّت‌ها باشد، یاد می‌کند و این مدال افتخار را بر گردن او می‌آویزد. امّا برخلاف آنچه قرآن کریم طالب آن است، برخی اندیشه‌ها و تفکّرات منحرف از این ندا و مطالبة قرآنی که در بند تعامل عصبیّت و جاهلیّت در بستر مدرنیته گرفتارند، هر روز با ایجاد اختلاف، تفرقه، تشطّط، درگیری و جنگ و خون‌ریزی در بین امّت اسلامی در پی مشوّه، ناهنجار و خلاف انسانی نشان دادن این چهره هستند. به یقین بن‌مایه‌های این تفکرات نه تنها با روح اسلام و قرآن کریم هرگز سر سازش نداشته و ندارد بلکه به طور کامل در نقطه مقابل اسلام و قرآن قرار دارد؛ از این‌رو باید بن‌مایه‌ها و مؤلّفه‌های این نوع تفکّرات را در جای دیگری غیر از اسلام جستجو نمود؛ این نوشتار در تلاش است تا به سهم خود در پی شناسایی و بازشناسی ریشه‌ها و مؤلّفه‌ها و بیان بخشی از آسیب‌های غیر قابل جبران این نوع بینش‌ها بر اسلام و امّت اسلامی بپردازد.

---------------------------------------------------------------------

*محمود اصغری: عضو پژوهشی دانشگاه علوم اسلامی رضوی.

 • چکیده
 • کلیدواژه ها
 • مقالات مرتبط
 • فایل مقاله

چکیده

پژوهش سلامت قلب از دیدگاه صحیفه سجادیه با هدف رسیدن به قلبی سلیم به استناد تحلیل متن ادعیه این کتاب شریف و با استمداد از آیات قرآن کریم و روایات معصومین علیهم السلام تدوین شده است. به نظر می‌رسد ادعیه صحیفه سجادیه به دنبال بیان راه‌هایی برای رسیدن به سلامت قلب است. امام علیه السلام با ذکر عظمت الهی، با راهکارهایی هم چون پالایش قلب از رذائل اخلاقی، زدودن زنگار معاصی و خالی کردن دل از محبت دنیا و مشغولیت به اغیار، راه رسیدن به محبت خدا و سلامت قلب را بیان می‌کند.

قلب شریف‌ترین عضو وجودی انسان و مترادف روح و نفس است. سلامت قلب نیز قرار داشتن دل در مسیر مستقیم و دور بودن آن از آفات ظاهری و باطنی است. بر اساس ادعیه صحیفه سجادیه مواردی چون محبت دنیا، مشغولیت به ذکر اغیار، سیطره شیطان برقلب و رذایل اخلاقی، مواردی هستند که موجب ریزش و تباهی قلب می‌گردند. از سوی دیگر نفرت از گناهان، تقوای دل، طهارت قلب به وسیله قرآن، فراغت دل برای محبت یار و سلامت دل با ذکر خداوند، عوامل رویش و پویایی قلب هستند. ذکر خداوند که هدف عبادات است دل‌ها را صفا می‌بخشد و آماده دریافت تجلیات حق می‌نماید. از طرفی یاد او ابزار تکامل و رمز خودسازی است؛ شاید بدین جهت باشد که امام علیه السلام سلامت قلب را در کنار ذکر عظمت الهی از خداوند متعال می‌خواهند.

---------------------------------------------------------------------

*مریم پورحسینی: مدرس و عضو هیئت علمی مکتب مؤسسه علمی- تحقیقی نرجس علیها السلام مشهد. 

**فائقه فروتن: طلبه سطح دو مؤسسه علمی- تحقیقی مکتب نرجس علیها السلام مشهد.

 • چکیده
 • کلیدواژه ها
 • مقالات مرتبط
 • فایل مقاله

چکیده

معناشناسی، بخشی از دانش زبان شناسی امروزی است که در آن نویسنده، اثر را به عنوان تولید دستور زبانی نگاه نمی‌کند و در نگاهی نو به مطالعة فرهنگ واژه و جهان‌بینی حاکم بر آن می‌پردازد. معناشناسی، روش‌های جدید برای بررسی و تبیین مفاهیم و واژگان را در اختیار ما می‌گذارد. در این تحقیق ما به معناشناسی واژه «حق» در نهج‌البلاغه پرداخته‌ایم.

در ضرورت و اهمیت بحث گفتنی است که واژه حق از واژه‌های پر بسامد در قرآن و نهج البلاغه است که در فرهنگ‌های لغت به صورت‌های مختلفی معنا شده است؛ لذا در این پژوهش ضمن بررسی معنای آن از نظر لغوی و اصطلاحی و بررسی سیر تحول و تطور معنای کلمه (معناشناسی تاریخی) به معناشناسی توصیفی واژه پرداخته‌ایم و در آن معنای مفهومی- مصداقی، انتزاعی- حسی و ارتباط معنایی آن با واژه‌های هم‌نشین و جانشین و نانشین مورد بررسی قرار گرفته است.

واژه حق در نهج البلاغه، پربسامد و دارای معنای لغوی «ثابت و مطابق با نفس الامر» می‌باشد.

---------------------------------------------------------------------

*منصوره تقربی: مدرس و عضو هیئت علمی مؤسسه علمی- تحقیقی مکتب نرجس علیها السلام مشهد. 

**سکینه سادات موسوی نژاد: طلبه سطح دو مؤسسه علمی- تحقیقی مکتب نرجس علیها السلام مشهد.

 • چکیده
 • کلیدواژه ها
 • مقالات مرتبط
 • فایل مقاله

چکیده

موضوع این مقاله آداب مهمانی در سیره امام علی علیه السلام می‌باشد. با توجه به اجتماعی بودن انسان، ارائه الگوهای کامل در این عرصه برای رسیدن او به نقطه مطلوب ضروری است. بهترین گزینه در این زمینه معصومین علیهم السلام هستند. متأسفانه زندگی مدرن آثار منفی در روابط اجتماعی ایجاد کرده است که اگر تصحیح نگردند، سبک زندگی اسلامی به حاشیه رانده می‌شود. این مقاله که به روش کتابخانه‌ای گردآوری شده ، تلاش دارد تا یکی از این ابعاد، یعنی مهمانی در سیره امیرالمؤمنین علیه السلام را بررسی کند تا با روشن شدن فاصله‌ای که با نقطه مطلوب داریم، گامی در جهت بهبود آن برداریم. سؤال اصلی که این مقاله پاسخگوی آن است عبارت است از اینکه: امام علی علیه السلام برای احیای سنّت مهمانی در جامعه چه برنامه‌ها و دستورالعمل‌هایی داشتند؟ نتیجه حاصل نیز این موضوع را تأیید می‌کند که ایشان سه برنامه عمده برای تحقق این امر داشتند: تبیین اهمیت و آثار آن مانند ایجاد نشاط، آمرزش گناهان و بهشتی شدن؛ نهادینه کردن وظایف میزبان مانند استقبال و بدرقه محترمانه، خدمت به او و مهیّا ساختن اسباب آسایش و امنیت او؛ تبیین وظایف مهمان مانند پذیرفتن دعوت میزبان، پرهیز از به سختی انداختن او و رعایت ویژه آداب سفره و غذا خوردن. از منابع مورد استفاده نیز می‌توان به بحارالأنوار، غررالحکم و دررالکلم، مستدرک الوسایل، نهج البلاغه و کافی اشاره کرد.

---------------------------------------------------------------------

*اعظم رحمت آبادی: مدرس و عضو هیئت علمی مؤسسه علمی- تحقیقی مکتب نرجس علیها السلام مشهد.

**زینب نوربخش کلائی: سطح دو مؤسسه علمی- تحقیقی مکتب نرجس علیها السلام مشهد.

 • چکیده
 • کلیدواژه ها
 • مقالات مرتبط
 • فایل مقاله

چکیده

جوانان از سرمایه‌های اصلی و اساسی یک کشور هستند، در صورتی که برنامه‌ریزی و تمهیدات لازم برای باروری، شکوفایی و جهت‌دهی استعدادهای جوان و تربیت سیاسی درست او انجام شود، می‌تواند بزرگ‌ترین سرمایه و انرژی بالقوه برای پیشرفت و توسعه سیاسی کشور باشد؛ در غیر این صورت به نیرویی تخریبی و غیر قابل مهار در جامعه بدل خواهد گشت.

در این مقاله به  چند روش تربیت سیاسی اشاره می‌گردد که عبارتنداز: بصیرت‌افزایی، دشمن‌شناسی، مبارزه با عوامل انحرافی، عبرت‌آموزی از تاریخ، معرفی الگوها، ترویج فرهنگ سیاسی در جامعه، منتظرپروری و پرورش تحلیل‌گر و در پایان به برخی راهکارهای قابل طرح در زمینة ایجاد و تعمیق بینش سیاسی در نسل جوان اشاره خواهیم کرد.

---------------------------------------------------------------------

*ریحانه پزشکی: کارشناسی ارشد ارتباطات گرایش حج و زیارت.

 • چکیده
 • کلیدواژه ها
 • مقالات مرتبط
 • فایل مقاله

چکیده

با آغاز عصر تحوّل در دنیای ارتباطات و به راه افتادن فن‌آوری‌های نوین ارتباطی از جمله ماهواره، اینترنت و تلفن همراه هوشمند، ناتوی فرهنگی وارد فاز عملیات جدیدی شده که در انتشار فرهنگ ضدّ دین و ضدّ اخلاق در بین مادران به عنوان معماران اصلی تربیت به هجمه‌های عظیم دست زده است. تحقیق حاضر با بیان اثرات ابزارهای ناتوی فرهنگی بر نقش تربیتی مادران بستر مناسبی را در جهت بصیرت افزایی ایشان فراهم می‌نماید و با ارائه راهکار مفید در زمینه خنثی سازی این اثرات به آن‌ها کمک می‌کند تا بتوانند نقش تربیتیِ خود را به درستی انجام دهند.

بروز آسیب‌های شخصی در مادارن در جریان ناتوی فرهنگی سبب می‌شود حسّ شریف مادرانه نسبت به تربیتِ نسل سالم در وجود زنان به حس لذّت‌جویی‌های کاذب و فرار از مسئولیت‌های مادرانه تبدیل شود و به تدریج بسیاری از توصیه‌های دینی و معنوی در فرآیند تربیت نزد آنان به دست فراموشی سپرده شود و ارزش‌های مدرن و غربی جایگزین آن‌ها گردد.

---------------------------------------------------------------------

*الهام کاریزی: طلبه سطح سه مؤسسه علمی- تحقیقی مکتب نرجس علیها السلام مشهد.

صفحه 8 از 12ابتدا   قبلی   3  4  5  6  7  [8]  9  10  11  12  بعدی   انتها   
دی ان ان